RMIT Awards

Presented annually to one vocational education graduate and one Bachelor degree or Associate degree graduate for academic performance and leadership.

What are the RMIT Awards?

The two RMIT Awards are presented annually, one to a vocational education graduate and one to a higher education Bachelor degree or Associate degree graduate. Only one graduate for each prize is nominated by each College in February. Candidates are assessed on their outstanding leadership potential and initiative, and excellent academic record.

The value of the award is $3,000 and an offer of an RMIT scholarship to study a full-time program at a higher level than the one previously studied at RMIT.

How to apply

If you have completed a first qualification in a Diploma or Advanced Diploma from the Vocational Education sector at RMIT or an undergraduate first degree qualification at RMIT, you may be eligible for this prize.

Contact your School or College about submitting a nomination for pre-selection by the end of your final year of undergraduate study.

Your nomination must be supported by a complete record of official academic results, highlighting major subjects, a signed statement of highlighting your leadership and initiative, and any additional supporting document, and a signed supporting statement from the school that nominates you.

The successful candidate is interviewed in March by a Selection Committee, comprising the Academic Registrar (or nominee), and one senior staff member from each College.

Candidates are assessed on their outstanding leadership potential and initiative (60%) and excellent academic record (40%) and an interview.

Past recipients

Higher education

  • 2021 – Naomi Kelsey, Global Urban and Social Studies (DSC College)
  • 2020 – Albert Rex, Architecture and Design (DSC College)
  • 2019 – Bella Cameron, Global Urban and Social Studies (DSC College) and La Hanh Uyen, Economics, Finance and Marketing (BUS College)
  • 2018 – Samuel William Evans, Economics, Finance and Marketing (BUS College)
  • 2016 – Laura Emily Bridge, Management (BUS College)
  • 2015 – Reem Yehdego, Global Urban and Social Studies (DSC College)
  • 2014 – Jordan Russell Lockett, Global Urban and Social Studies (DSC College)
  • 2013 – Troy Nathan Boswell, Electrical and Computer Engineering (STEM College)
  • 2012 – Jethro Nicholas Kairys, Electrical and Computer Engineering (STEM College)
  • 2011 – Alister Peter Smith, Civil, Environmental and Chemical Engineering and Management (STEM College)
  • 2010 – Cheryl Colleen Olivia Da Costa, Civil, Environmental and Chemical Engineering and Management (STEM College)
  • 2009 – Vandit Bhasin, Applied Sciences and Civil, Environmental and Chemical Engineering (STEM College)
  • 2008 – David Andrew Opar, Medical Sciences (STEM College) and James William Sanders, Management (BUS College)
  • 2007 – Darren Fabian Pace, Civil, Environmental and Chemical Engineering (STEM College)
  • 2006 – Claire Melissa Debaux, Fashion and Textiles (DSC College)
  • 2005 – Benjamin James Catford, Applied Communication (DSC College)
  • 2004 – Verne Smith, Art, Design and Communication
  • 2003 – Nathan Johns, Engineering
  • 2002 – Keith Edward Loveridge, The Constructed Environment
  • 2001 – Amber Jane Bolden, Engineering
  • 2000 – Hua Cao, Biomedical and Health Sciences and Nursing
  • 1999 – Mia Tolhurst, Art, Design and Communication
  • 1998 – Misha Kristina Schubert, Art, Design and Communication
  • 1997 – Catherine Lee, Art, Design and Communication
  • 1996 – Caroline Harkin, Education and Training
  • 1995 – Mathilde Lochert, Environmental Design and Construction
  • 1994 – Andrea Ho, Social Sciences and Communications
  • 1993 – Lai Peng Ng, Engineering
  • 1992 – Linda Dibley, Engineering
  • 1991 – Sharon Griffiths, Applied Science
  • 1990 – Rosemary Ward, Environmental Design and Construction and Applied Social Sciences and Communications
  • 1989 – Caroline Bemrose, Engineering, Environmental Design and Construction, and John Gertsakis, Applied Social Sciences and Communications
  • 1988 – Susan Royle, Environmental Design and Construction

Vocational education

  • 2021 – Andrew Mutwiri Njue, Vocational Business (BUS/LAW College)
  • 2020 – Marc Holland, Vocational Design and Social Context (DSC College)
  • 2019 – Georgia Moore, Vocational Engineering, Health and Sciences (STEM College)
  • 2018 – Clint James Hansen, Vocational Business (BUS College)
  • 2017 – Patrick Frezza, Vocational Engineering, Health and Sciences (STEM College)
  • 2016 – Glenn Edwin Halupka, Vocational Engineering, Health and Sciences (STEM College)
  • 2015 – Rosemary Grace Metcalfe, Vocational Business (BUS College)
  • 2014 – Sonam Sarita, Engineering TAFE (STEM College)
  • 2013 – Matthew Simon Browne, Life and Physical Sciences (STEM College)
  • 2012 – Sara Kate Crotty, Art (DSC College)
  • 2011 – Dylan James Turnbull, Business TAFE (BUS College)
  • 2010 – Arjun Francis Xavier, Engineering TAFE (STEM College)
  • 2009 – Ascenza Caroline Formenton, Business TAFE (BUS College)
  • 2008 – Robyn Matthews, Business TAFE (BUS College)
  • 2007 – Kellie Anne Mortimer, Business TAFE (BUS College)
  • 2006 – Andrew Glenn Pearce, Aerospace, Mechanical and Manufacturing Engineering (STEM College) and Grant Geoffrey Scicluna, Creative Media (DSC College of Design)
  • 2005 – Jonathan Michael Wilson, TAFE Business – College of Business
  • 2004 – Sarah Hurwitz, Art, Design and Communication
  • 2003 – Joelle Domingue, Life Sciences
  • 2002 – Katherine Anne Ryder, Life Sciences
  • 2001 – Suzanne Maree Gaylor, Life Sciences
  • 2000 – Jejen Johari
  • 1999 – Julie Larelle Evans
  • 1998 – Steven David O'Dwyer
  • 1997 – Gary John McKenzie-McHar
  • 1996 – Emma-Kate Cromby
  • 1995 – Troy James O'Callaghan
  • 1994 – Tracey Leanne McPherson
  • 1993 – Vincent Windbank
  • 1992 – Steven Herron
  • 1991 – Kimble Noel Franci
  • 1990 – Jane Leonard
  • 1989 – Helen Perry

More information

For more information, email graduation@rmit.edu.au.

aboriginal flag
torres strait flag

Acknowledgement of country

RMIT University acknowledges the people of the Woi wurrung and Boon wurrung language groups of the eastern Kulin Nation on whose unceded lands we conduct the business of the University. RMIT University respectfully acknowledges their Ancestors and Elders, past and present. RMIT also acknowledges the Traditional Custodians and their Ancestors of the lands and waters across Australia where we conduct our business - Artwork 'Luwaytini' by Mark Cleaver, Palawa.