School of Engineering Prizes 2018

Engineering students received their prizes at a celebratory dinner held on 31 May 2018.

(Front right) Executive Dean School of Engineering, Professor Adrian Mouritz and Pro Vice-Chancellor College of Science, Engineering and Health and Vice-President, Professor Peter Coloe with engineering student prize winners.

Dr Collette Burke, Chief Engineer of Victoria, Managing Director at Exner Group and Director at VicTrack gave the keynote address. Industry sponsors presented the prizes to recipients.

Congratulations to all students who received prizes and thank you to all industry organisations for their continued support and sponsorship.

School of Engineering prizes

The recipients for outstanding achievements are as follows:

  • Luke Steven Pollock - Aerospace Engineering Prize
  • Matthew Andre Guedon - Aerospace Engineering Prize
  • Nicholas John Gibson - Aerospace Engineering Prize
  • Adrian Chiem - Tom Shelton Memorial Award
  • Ivan Reynaldi Setiawan - Aviation Prize
  • Zhiqi Tang - Aviation Prize
  • Miriam Bertagnolio - Aviation Prize
  • Marcellino Mousa - Aviation Prize
  • Tegan Maree Craig - Chemical Engineering Prize
  • Nathan Hui Kai Law - Chemical Engineering Prize
  • Thuraya Al Jebori - J. A. McAfee Prize
  • Ayla Nicole Hearn - Ramsay Bull Award
  • Thy Duc Minh Nguyen - Environmental Engineering Prize
  • Angus Geoffrey Campbell - Environmental Engineering Prize
  • Kristian Sakellaris - Environmental Engineering Prize
  • Duncan Alexander Fraser - Environmental Engineering Prize
  • Ewa Smolinska - Civil and Infrastructure Prize
  • Tom Robin Ian Evans - Civil and Infrastructure Prize
  • Saurabh Mehmi - Civil and Infrastructure Prize
  • James Doumas - W.E. Thompson (Civil & Geological) Award
  • Ying Zhi Cheong - Planet Innovation Prize
  • Sabrina Jade Meikle - Biomedical Engineering Prize
  • Stephanie Elise Doyle - Biomedical Engineering Prize
  • Madeleine Frances Bullock - Biomedical Engineering Prize
  • Joshua Dhell Estrada - Electrical Engineering Prize
  • Kristian Vukadin - SEW-Eurodrive Prize
  • Liam Donald Moshovelis - United Energy Prize
  • Jarrad Kevin Archer - Wilson Transformer Company Prize
  • Stephen Degtiarev - Telstra Prize
  • Divanshu Verma - L3 Australia Prize
  • Liroy Lourenco - Juniper Networks Prize
  • Jeffrey Lim - Electronic, Computer, Telecommunications and Network Engineering Prize
  • Wenkai Chang - John Grant Holmes Memorial Prize
  • Tiana Bagnato - Mechanical Engineering Prize
  • Ryan Robert Gazet Du Chattelier - Navantia Prize
  • Lachlan John Turner - Robert W. Dorrat Memorial Prize & The Institution of Mechanical Engineers Frederic Barnes Waldron Best Student Award
  • Wai Hong Lai - Ford Prize
  • Ashley Tomek Sek - Bosch Prize
  • Jason Maxwell Bonney - Automotive Engineering Prize
  • Siong Koh Wong - Automotive Engineering Prize
  • Nhan Nhat Minh - Bosch Prize
  • Aidan Thomas Blair - Advanced Manufacturing Prize
  • Joshua Timothy Thorpe - Interpack Prize
  • Timothy Bowker - Defence Materials Technology Centre Prize
  • Carlin Timothy Daniel Hales - Sustainable Systems Engineering Prize
  • Nicholas Kingsley McDonald - Sustainable Systems Engineering Prize
  • Thomas Patrick De Sousa - Sustainable Systems Engineering Prize
  • Vaughan Bishop - Veida Prize
  • Claudia Valle - ExxonMobil Award for Excellence in Leadership
  • Jack Kaye - ExxonMobil Award for Excellence in Leadership
  • Thomas Hodgkinson - ExxonMobil Award for Excellence in Leadership
  • Christopher Hewitt - Boeing Scholarship
  • Charlotte Fink​ - Boeing Scholarship
  • Kanika Mehra​ - Boeing Scholarship
  • Dal Khadka - Boeing Scholarship
  • Lucas D'errico - Boeing Scholarship
  • Brayden Henderson - Boeing Scholarship
  • Kinda Haroun - Boeing Scholarship
  • Rabi Roil - Boeing Scholarship
  • Matthew Dal Santo - Engineering Articulation Prize
  • Talitha Moise - Engineering Articulation Prize
  • Jarrod Lowe - Engineers Australia Prize
  • Alexander Hayes - Stephen J Shattock Memorial Prize
  • Nathan Catania - Kernot Medal
  • Huy Phan - Pro-Vice Chancellor’s Undergraduate Prize
Flag Image One Flag Image Two

Acknowledgement of country

RMIT University acknowledges the people of the Woi wurrung and Boon wurrung language groups of the eastern Kulin Nations on whose unceded lands we conduct the business of the University. RMIT University respectfully acknowledges their Ancestors and Elders, past and present. RMIT also acknowledges the Traditional Custodians and their Ancestors of the lands and waters across Australia where we conduct our business.

More information