School of Engineering Prizes 2020

The highest achieving students from the School of Engineering received prizes for their 2019 academic achievements.

The school congratulated over 80 undergraduate, postgraduate by coursework and HDR students on their excellent academic achievements in 2019, with prizes and scholarships.

Congratulations to all students on their exceptional accomplishments.

Kernot Medal

Awarded to the best student in their final year of an engineering program in 2019, based on scholarship, leadership, initiative and engineering outlook.

Matthew Zdraveski


Engineers Australia Prize

Awarded to the best student in their final year of an undergraduate engineering program in 2019, based on academic record, interest and improvement in professional, social and community activities.

Joshua Thorpe


Engineering Articulation Prize

Awarded to a final year student with outstanding academic success who also articulated through an alternate pathway in 2019.

Sebastian Timson Smith


Aerospace Engineering Prize

Awarded to the best Aerospace Engineering student in their first year in 2019.

Prajjwal Arya


Aerospace Engineering Prize

Awarded to the best Aerospace Engineering student in their second year in 2019

Ayah Khalid Abdelwahab


Aerospace Engineering Prize

Awarded to the best Aerospace Engineering student in their penultimate year in 2019.

Tanawat Mongkonvanichaya


Aerospace Engineering Prize

Awarded to the best Aerospace Engineering student in their final year in 2019

Luca Valeria Brown


Aviation Prize

Awarded to the best Aviation student in their first year in 2019.

Robert Dominic Komljenovic


Aviation Prize

Awarded to the best Aviation student in their penultimate year in 2019.

Jillian Rachel Haselroither


Aviation Prize

Awarded to the best Aviation student in their final year in 2019.

Eric Tamang


Chemical Engineering Prize

Awarded to the best Chemical Engineering student in their first year in 2019.

Nicholas Meng Kiat Leow


Chemical Engineering Prize

Awarded to the best Chemical Engineering student in their second year in 2019.

Jesse Campbell


Chemical Engineering Prize

Awarded to the best Chemical Engineering student in their penultimate year in 2019.

Yemima Ehrnst


Chemical Engineering Prize

Awarded to the best Chemical Engineering student in their final year in 2019.

Nathan Hui Kai Law


Environmental Engineering Prize

Awarded to the best Environmental Engineering student in their first year in 2019.

Monica Esmond


Environmental Engineering Prize

Awarded to the best Environmental Engineering student in their second year in 2019.

Tara Elizabeth Robinson


Environmental Engineering Prize

Awarded to the best Environmental Engineering student in their penultimate year in 2019.

Andrew Finnegan


Environmental Engineering Prize

Awarded to the best Environmental Engineering student in their final year in 2019.

Harry Byrne


Civil and Infrastructure Prize

Awarded to the best Civil and Infrastructure student in their first year in 2019.

Mohamed Abusalam Mohamed Hamza


Civil and Infrastructure Prize

Awarded to the best Civil and Infrastructure student in their second year in 2019.

Rehan Wijesekera


Civil and Infrastructure Prize

Awarded to the best Civil and Infrastructure student in their penultimate year in 2019.

Mariana Taraunekh


Civil and Infrastructure Prize

Awarded to the best Civil and Infrastructure student in their final year in 2019.

Claudia Valle


Biomedical Engineering Prize

Awarded to the best Biomedical Engineering student in their first year in 2019.

Rachel Alison Beanland


Biomedical Engineering Prize

Awarded to the best Biomedical Engineering student in their second year in 2019.

Shaun Michael Lawry


Biomedical Engineering Prize

Awarded to the best Biomedical Engineering student in their penultimate year in 2019.

Ying Zhi Cheong


Biomedical Engineering Prize

Awarded to the best Biomedical Engineering student in their final year in 2019.

Sabrina Meikle


Electrical Engineering Prize

Awarded to the best Electrical Engineering student in their first year in 2019.

Laurence Joseph Fedrizzi


Electrical Engineering Prize

Awarded to the best Electrical Engineering student in their second year in 2019.

Matthew Jacob Webb


Electrical Engineering Prize

Awarded to the best Electrical Engineering student in their penultimate year in 2019.

Lucas Edward D’Errico


Electrical Engineering Prize

Awarded to the best Electrical Engineering student in their final year in 2019.

Kudakwashe Vincent Makota


Electronic and Telecommunications Prize

Awarded to the best Electronic and Telecommunications Engineering student in their first year in 2019.

Jack Donald Campbell


Electronic and Telecommunications Prize

Awarded to the best Electronic and Telecommunications Engineering student in their second year in 2019.

Callum Alexander Stephens


Electronic and Telecommunications Prize

Awarded to the best Electronic and Telecommunications Engineering student in their penultimate year in 2019.

Ryan Alexander Paschalidis


Electronic and Telecommunications Prize

Awarded to the best Electronic and Telecommunications Engineering student in their final year in 2019.

Alexander Gallagher


Mechanical Engineering Prize

Awarded to the best Mechanical Engineering student in their first year in 2019.

Benjamin James Foote


Mechanical Engineering Prize

Awarded to the best Mechanical Engineering student in their second year in 2019.

Adam Ritossa


Mechanical Engineering Prize

Awarded to the best Mechanical Engineering student in their penultimate year in 2019.

Tiana Bagnato


Mechanical Engineering Prize

Awarded to the best Mechanical Engineering student in their final year in 2019.

Jiaqiao Zhang


Automotive Engineering Prize

Awarded to the best Automotive Engineering student in their first year in 2019.

Baraka Lemayan Torome


Automotive Engineering Prize

Awarded to the best Automotive Engineering student in their second year in 2019.

Timothy John O'Hara


Automotive Engineering Prize

Awarded to the best Automotive Engineering student in their penultimate year in 2019.

Cody Jordan Spiers


Automotive Engineering Prize

Awarded to the best Automotive Engineering student in their final year in 2019.

Hua Seng Kenny Ting


Advanced Manufacturing Prize

Awarded to the best Advanced Manufacturing student in their first year in 2019.

Hieu Phan Quang Thai


Advanced Manufacturing Prize

Awarded to the best Advanced Manufacturing student in their second year in 2019.

Ioanna Nicola Stamatopoulos


Advanced Manufacturing Prize

Awarded to the best Advanced Manufacturing student in their penultimate year in 2019.

Connor Malcolm Hugh Jarvis


Advanced Manufacturing Prize

Awarded to the best Advanced Manufacturing student in their final year in 2019.

Joshua Thorpe


Sustainable Systems Engineering Prize

Awarded to the best Sustainable Systems Engineering student in their first year in 2019.

Madeline Jeynes


Sustainable Systems Engineering Prize

Awarded to the best Sustainable Systems Engineering student in their second year in 2019.

Curtis Thomas William Palmer


Sustainable Systems Engineering Prize

Awarded to the best Sustainable Systems Engineering student in their penultimate year in 2019.

Melissa Ann de Silva


Sustainable Systems Engineering Prize

Awarded to the best Sustainable Systems Engineering student in their final year in 2019.

Thomas O’Dwyer


 

Aerospace Engineering and Aviation Postgraduate Prize

Awarded to the top Aerospace Engineering and Aviation postgraduate by coursework student in their final year in 2019.

Patrick Marcello Okfen


Chemical and Environmental Engineering Postgraduate Prize

Awarded to the top Chemical and Environmental Engineering postgraduate by coursework student in their final year in 2019.

Izo Lourival


Civil and Infrastructure Postgraduate Prize

Awarded to the top Civil and Infrastructure postgraduate by coursework student in their final year in 2019.

Mohammad Shahe Arefeen


Electrical and Biomedical Engineering Postgraduate Prize

Awarded to the top Electrical and Biomedical Engineering postgraduate by coursework student in their final year in 2019.

Amalage Nimalchandra


Electronic and Telecommunications Postgraduate Prize

Awarded to the top Electronic and Telecommunications Engineering postgraduate by coursework student in their final year in 2019.

Neil Tom


Manufacturing, Materials and Mechatronics Engineering Postgraduate Prize

Awarded to the top Manufacturing, Materials and Mechatronics Engineering postgraduate by coursework student in their final year in 2019.

Andrew Taylor


Mechanical and Automotive Engineering Postgraduate Prize

Awarded to the top Mechanical and Automotive Engineering postgraduate by coursework student in their final year in 2019.

Johannes Weber

HDR Publication Prize

Awarded to an HDR student for quantity and high quality of Scopus-indexed publications in 2019.

Mohammad Saberian Boroujeni


HDR Impact Prize

Awarded to an HDR student whose research has achieved considerable impact outside the academic community in 2019.

Syed Kazmi and Muhammad Munir


Professor David Beanland Prize for Best Masters Thesis in Engineering

Based on examiners reports and number of Scopus-indexed publications (weighted on quality) in 2019.

Junhong Wu


Professor David Beanland Prize for Best PhD Thesis in Engineering

Based on examiners reports and number of Scopus-indexed publications (weighted on quality) in 2019.

Crispin Szydzik

Deputy Vice Chancellor’s Undergraduate Prize

Awarded to the best student in their final year of an undergraduate engineering program in 2019, based on a demonstrated high level of academic excellence and consistent achievement and ongoing and positive contribution to the student experience and/or academic life in the School, the College and/or broader University.

Amit Chawla


Deputy Vice Chancellor’s Postgraduate Coursework Prize

Awarded to the best student in their final year of a postgraduate coursework engineering program in 2019. Selected based on a demonstrated high level of academic excellence and consistent achievement and ongoing and positive contribution to the student experience and/or academic life in the School, the College and/or broader University.

Marvin Bedary


Deputy Vice Chancellor’s Higher Degree by Research Prize

Awarded to an HDR engineering student whose research has achieved considerable impact within their HDR program and outside the academic community in 2019.

Inna Krasnokutska


Deputy Vice-Chancellor’s Athena SWAN Initiative Prize

Awarded to a female graduate in 2019 of an underrepresented STEMM program of study in the College of Science, Engineering and Health. Selected based on demonstrated high level of academic excellence and consistent achievement and ongoing and positive contribution to the student experience and/or academic life in the School, the College and/or broader University

Claudia Valle

BMD Group Scholarship

Awarded to an outstanding third year Civil Engineering student, based on high academic performance in first and second year, who has demonstrated affinity to the civil construction industry and leadership skills.

Lars Daniel Ralph


National Naval Shipbuilding Scholarship

Awarded to students in their third and fourth year of their Bachelor of Engineering (Honours) in Electrical, Mechanical, Telecommunications or Electrical and Electronic Engineering based on academic achievement and passion for the engineering industry.

Alex Taylor

Ben Nguyen

Brendan Mansell

Callum Stephens

Dionysios Veskoukis

Esad Corhodzic

Jeorje Kouvelas

Joel Hogan

Josh Watson

Kane McNamara

Kevin Nguyen

Nathan Mordaunt

Nimna Galaudage

Rylan Ward

Steven Nguyen

aboriginal flag
torres strait flag

Acknowledgement of country

RMIT University acknowledges the people of the Woi wurrung and Boon wurrung language groups of the eastern Kulin Nation on whose unceded lands we conduct the business of the University. RMIT University respectfully acknowledges their Ancestors and Elders, past and present. RMIT also acknowledges the Traditional Custodians and their Ancestors of the lands and waters across Australia where we conduct our business. - Artwork created by Louisa Bloomer