People

Key contacts from the School of Education

Dean of School


Associate Deans


Professoriate


Emeritus and Adjunct Professors


Program Managers


Administrative team


General administration

  • Anna Rundell – School Manager
  • Veronica Luk – Human Resources Coordinator
  • Samantha Bennett – Personal assistant to Dean
  • Loretta Staffieri – Bundoora Reception
  • Diana Whyley – Bundoora Reception
  • Vicki Loannidis – Administration Officer
  • Michelle Parente – Project Officer

Professional practice placements

  • Shona McIntosh – Professional Practice Coordinator
  • Ros Welsh – HPE
  • Jenelle Graham – Primary
  • Claudia Johnstone – Early Childhood 
  • Nicole Tucker - MTP

Financial administration

  • Niraj Joshi – Finance Manager
  • Samira Mosaferrahmati – Finance Officer

Academic program administration

  • Tammy Risteski – Academic Services Coordinator

Higher Education

  • Pamela Assimakis, Bachelor of Education
  • Joan Dias, Masters of Teaching Practice, Careers
  • Dina Cerantola, Bachelor of Education (Early Childhood Education), Bachelor of Health, Physical Education and Sport (Secondary)
  • Julie Barnett, Higher Degrees

Vocational education

  • Elaine Goulding – VCE and Foundation Studies
  • Bill Theodoropoulos – VCE Lab Technician
  • Anne Paterson – VCE China

Education support

Program managers and coordinators

Teaching staff


Teacher education

Program managers

  • Julie Carmel – Graduate Diploma in Education (Early Childhood), Bachelor of Education (Early Childhood) 
  • Dr Nicky Carr – Bachelor of Education, Bundoora 
  • Dr Alison Lugg – Master of Teaching Practice (Primary) and Master of Teaching Practice (Secondary)
  • Michael Hastings – Career programs
  • Dr Jason Wong – Bachelor of Applied Science (Health, Physical Education and Sport)

Teaching staff

  • Dr Aleksandra Acker – Lecturer, Early Childhood and Primary Education, Music
  • Dr Nicky Carr – Lecturer, ICT and Interdisciplinary Learning
  • Dr Michael Crowhurst – Lecturer, Education Studies
  • Dr Emily Gray – Lecturer, Education Studies
  • Dr Richard Johnson – Senior Lecturer, Education Studies
  • Associate Professor Geoff Shacklock – Education studies
  • Professor Dianne Siemon – Professor, Maths Education
  • Naomi Wilks-Smith – Lecturer, Languages and English as an Additional Language
  • Dr Rebecca Seah – Lecturer, Mathematics
  • Dr Seth Brown – Lecturer, Health and Physical Education
  • Dr Tasos Barkatsas – Senior Lecturer, Mathematics and Statistics
  • Dr Josephine Ng – Senior Lecturer, Early Childhood Education
  • Elise Hunkin – Early Childhood Education
  • Grant Cooper – Science Education
  • Allison Byth – Associate Lecturer, Early Childhood Education
  • Anne Houghton – Associate Lecturer, Early Childhood Education
  • Sarah Jobson – Associate Lecturer, Early Childhood Education
  • Rachel Chapman – Associate Lecturer, Early Childhood Education
  • Dr Angela Rogers – Lecturer, Numeracy and Maths
  • Yoshiko Budd – Lecturer, Literacy
  • Katherine Littlewood, – Lecturer, Masters of Teaching Practice
  • Dr Toni Hilland – Senior Lecturer, Health, Physical Education and Sport
  • Aleryk Fricker – Associate Lecturer, Indigenous Education
  • Dr Kate Young – Lecturer, Health, Physical Education and Sport
  • Dr Don Jazbi – Lecturer, Maths Education
  • Dr David Armstrong – Senior Lecturer, Special Needs Education
  • Ms Jane Dawson – Lecturer, Teacher Education
  • Dr Rucelle Hughes – Lecturer, Teacher Education
  • Dr Susan Mate – Senior Lecturer, Careers Education

Professional Practice

  • Dr Melanie Nash – Academic Director

VCE


VCE program managers and coordinators

VCE administration staff

  • Elaine Goulding – VCE Office
  • Jacqueline Crothers – VASS and Exams Coordinator
  • Bill Theodoropoulos – Lab Technician

VCE teaching staff


English as an additional language


Program managers and coordinators

  • Soosan Kian – Program Coordinator (Brunswick)
  • Melanie Kyle – Program Coordinator (Tertiary Preparation Programs)
  • Melanie Reynolds – Program Manager (Tertiary Preparation Programs)
  • Claudia Rossi-Hunt – Program Coordinator (Foundation Studies – English)
  • Baia Tsakouridou – Program Manager (Tertiary Preparation Programs)
  • Caroline McEnroe – Program Coordinator (EAL)

Teachers

  • Angela Borrelli
  • Jennifer Chamberlain
  • Jane Collins
  • Marcelle Damicoucas
  • Angela Fourtounis
  • Wendy Joseph
  • Melanie Kyle
  • Caroline McEnroe
  • Tim Morris
  • Melanie Reynolds
  • Jane Saunders
  • Jacqueline Cheng

Program administrators

  • Jana Marcak – City

Career education and development


Research contacts

  • Professor Jeffrey Brooks – Associate Dean, Research and Innovation
  • Dr Emily Gray – Higher Degree by Research Coordinator 
  • Julie Barnett – Higher Degree by Research Officer

Workplace training and development contacts

  • Peter Murphy – Teacher
  • Jo Bradford – Program Manager
  • Karen Squire-Ryan – Teacher
Flag Image One Flag Image Two

Acknowledgement of country

RMIT University acknowledges the people of the Woi wurrung and Boon wurrung language groups of the eastern Kulin Nations on whose unceded lands we conduct the business of the University. RMIT University respectfully acknowledges their Ancestors and Elders, past and present. RMIT also acknowledges the Traditional Custodians and their Ancestors of the lands and waters across Australia where we conduct our business.

More information